Як українці Ленінів валили. До річниці ленінопаду

08 Грудня 2018

8 грудня 2013 року на Бессарабській площі міста Києва учасники Революції Гідності повалили пам’ятник Леніну. Ця подія в столиці дала старт громадській кампанії з демонтажу пам’ятників радянському вождю по всій Україні. Ще під час свого розпалу дана стихійна акція отримала назву «ленінопад». З 2015 року демонтажі почали проводитися органами місцевої влади у відповідності до Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». З публічного простору прибирали не лише пам’ятники Леніну, а й інші символи комуністичного режиму. Разом з перейменуваннями вулиць, населених пунктів та зміною інших назв, що містили комуністичну символіку, цей процес отримав назву «декомунізація».

Звісно, очищення міст і сіл незалежної України від монументальних символів комуністичної ідеології розпочалося раніше. На Західній Україні локальний варіант ленінопаду відбувся ще на початку 1990-х. Тоді він не поширився на всю Україну і не набув форми закріпленого в українському законодавстві зобов’язання місцевої влади. Тому ще напередодні Революції Гідності комуністичні монументи не лише займали найпомітніші місця публічного простору в більшості населених пунктів, а й охоронялися державою від спроб громадян самочинно здійснити «декомунізацію».

Чи не найпершим із Леніним розпрощався Червоноград Львівської області. Там, під тиском страйкуючих шахтарів, міська рада ухвалила рішення про демонтаж пам’ятника вождю 1 серпня 1990 року. Це сталося за два тижні після ухвалення Верховною Радою УРСР Декларації про державний суверенітет України! До проголошення незалежності залишався майже рік. Того ж місяця були демонтовані пам’ятники Іллічу у Тернополі, Миколаєві (Львівської області), Коломиї і Надвірній. У наступні місяці ленінопад продовжився і був доповнений рішеннями про заміну комуністичних топонімів. За цим уважно стежили в республіканському КДБ, однак завадити народному волевиявленню в часи пізньої Перебудови «компетентні органи» вже не могли.

Втім, розпочати ленінопад українці спробували ще тоді, коли всесильне відомство держбезпеки жорстоко карало і за менші провини, ніж посягання на «духовні скріпи» радянської державності. Цікавий документ було виявлено у ГДА СБУ – оперативне зведення про результати боротьби з оунівським підпіллям і бандитизмом на території західних областей Української РСР міністра держбезпеки УРСР генерал-лейтенанта Савченка міністру державної безпеки СРСР генерал-полковнику Абакумову і його заступнику генерал-лейтенанту Огольцову за 27 червня 1947 року.

SBU
Фрагмент документу з ГДА СБУ

У той час, коли у Західній Україні відбувалися мало не щоденні сутички, в Карпатах ще діяли окремі сотні УПА, коли радянськими репресивно-каральними органами проводилися безпрецедентні заходи з «остаточної ліквідації банд» і розшуку керівництва збройного руху опору, у Москву доповідають про підрив пам’ятника Леніну у місті Яворів Львівської області. Подія настільки важлива для імперії, що на місце виїздить особисто начальник УМДБ Львівської області генерал-лейтенант Воронін. Зруйнований монумент сховали від сторонніх очей брезентом. Зі Львова негайно привезли новий пам’ятник, який поставили вже наступного дня. На жаль, встановити подальший хід подій і долю вісімнадцяти затриманих десятикласників середньої школи Яворова не вдалося.

Така непересічна історія трапилася у важкі сталінські часи. Радянський Союз відбудовували після руйнівної війни, однак імперія не шкодувала ресурсів для маркування простору своїми символами, одним з яких був сам вождь світового пролетаріату. Новий яворівський Ленін простояв до 1991 року, після чого вже остаточно зійшов з п’єдесталу. Декомунізація відбулася.

08 Грудня 2018
08 Травня 2022

Санта-Муерте по-російськи: як свято Перемоги стало державним культом в Росії

Повномасштабне вторгнення рф в Україну та злочини вчиненні російськими ...
04 Травня 2022

Сім уроків сімдесяти днів війни

Минуло вже 70 днів від початку повномасштабного російського вторгнення. ...
17 Грудня 2020

Історик Олександр Гогун про Сталіна

Публікуємо відео лекції російського історика Олександра Гогуна, прочитаної в ...
09 Липня 2020

Вторая мировая: история на службе геополитических планов Кремля

Вибачте, текст скоро з'явиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *