Війна завершилася 9 травня?

15 June 2015

Міфи і стереотипи

Війна для Радянського Союзу закінчилася 9 травня 1945 р.

Закріплення у свідомості радянських громадян 9 травня як дня закінчення війни є наслідком історичної політики Радянського Союзу. Насправді, для СРСР Друга світова війна закінчилася 2 вересня 1945 р.

Акт про безумовну капітуляцію нацистської Німеччини було підписано пізно ввечері 8 травня. Того ж дня Президія Верховної Ради СРСР відразу видала указ, яким оголосила 9 травня Днем Перемоги. Попри це на фронті все ще тривали бої.

Німці не хотіли здаватися в полон радянській армії і за всяку ціну прагнули прорватися до західної зони окупації. Так, Прага була остаточно звільнена 10 травня, а останні групи німецьких військ на території Чехословаччини та Австрії були ліквідовані тільки 19 травня.

Виконуючи взяті перед союзниками по антигітлерівській коаліції зобов’язання, 8 серпня 1945 р. СРСР оголосив війну Японії. Ця війна розглядалася як пряме продовження і складова частина Великої Вітчизняної війни. 2 вересня 1945 р., в день капітуляції Японії, Верховна Рада СРСР видала указ, яким оголошувала 3 вересня Днем Перемоги над мілітаристською Японією.

Обидва свята – 9 травня і 3 вересня – були вихідними днями. Але вже 1947 р. ці дні знову стали робочими.

Згодом, коли пам’ять про Велику Вітчизняну Війну поклали в основу радянської ідеології, головний наголос було зроблено на перемогу над фашистською Німеччиною. Вона затьмарила решту збройних конфліктів, в яких брав участь Радянській Союз в роки Другої світової війни (“золотий вересень”, радянсько-фінська війна 1939–1940 рр., радянсько-японська війна).

У 1965 р. 9 травня знову стало вихідним днем з обов’язковими військовими парадами на честь свята. Таким чином, 9 травня остаточно закріпилося в суспільній свідомості як День Перемоги і дата закінчення війни.

Формально ж війна з Німеччиною була закінчена тільки 25 січня 1955 р. постановою Президії Верховної Ради СРСР «Про припинення стану війни між СРСР та Німеччиною».

Дивись також: “Друга світова війна почалася для України 22 червня 1941 р.?”,  “В Україні правильно говорити про «Велику Вітчизняну війну», а не про «Другу світову війну»?”

15 June 2015
08 May 2022

(Українська) Санта-Муерте по-російськи: як свято Перемоги стало державним культом в Росії

Sorry, this entry is only available in Українська.
04 May 2022

(Українська) Сім уроків сімдесяти днів війни

Sorry, this entry is only available in Українська.
17 December 2020

(Українська) Історик Олександр Гогун про Сталіна

Sorry, this entry is only available in Українська and ...
09 July 2020

World War II: History in Service of Kremlin’s Geopolitical Plans

Preface by Kyrylo Galushko, coordinator of the “Likbez. Historical ...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *