Радянський народ — переможець?

08 Травня 2015

Міф або стереотип

«Если говорить о главном герое Великой Отечественной войны, то этим бессмертным героем является вся дружная семья народов, населяющих нашу страну и спаянных нерушимыми узами братства. Русские, украинцы, белорусы, узбеки, казахи, грузины, азербайджанцы, литовцы, молдаване, латыши, киргизы, таджики, армяне, туркмены, эстонцы — словом, сыны всех народов Советского Союза встали грудью на защиту своей Родины. (Аплодисменты.)< Ленинская национальная политика партии выдержала испытание войной. Фашизму не удалось вбить клин между социалистическими нациями. Их братский союз показал свою силу и жизнеспособность, явился одним из главных источников победы над фашистскими захватчиками. Пусть вечно живет, крепнет и процветает нерушимая дружба наших народов!»

Брежнев Л. Великая победа советского народа// Брежнев Л. И. Ленинским курсом. Речи и статьи. В 2-х т. Т. 1. – М.: Издательство Политической литературы, 1970.

 

Історична реальність

8 травня 1965 перший секретар ЦК КПРС Л. Брежнєв виступив з доповіддю на урочистому зібранні в Кремлівському Палаці з’їздів, присвяченій 20-річчю перемоги радянського народу у Великій Вітчизняній війні «Велика Перемога радянського народу».

Ця доповідь заклала основи нового героїзованого образу “радянського народу” і міфології Великої Вітчизняної війни. Образ «Великої Перемоги» і «народу-переможця» стали одним з ключових компонентів, навколо яких кремлівські ідеологи стали вибудовувати нову історичну спільність – «радянський народ».

Доповідь Брежнєва стала маніфестом нової радянської меморіальної політики. Вона визначила «правильний», ідеологічно витриманий образ Великої Вітчизняної війни в радянському публічному просторі. «Велика Перемога» і «народ-переможець» стали структурними складовими цього міфу, який заступив собою міфологію Громадянської війни.

Перемога радянського народу у травні 1945 р проголошувалася закономірним наслідком переваг соціалістичного ладу, ленінської національної політики і мудрого керівництва комуністичної партії. Дружба народів братніх республік СРСР, морально-політична єдність і патріотизм радянського народу оголошувалися визначальними факторами перемоги.

Сама перемога мала всесвітньо-історичне значення, оскільки врятувала людство від фашизму.

Значення допомоги та вкладу союзників у перемогу над Гітлером всіляко умалялося. А ось роль комуністичного підпілля і партизанських рухів в окупованих країнах і країнах-союзниках нацистської Німеччини навпаки – перебільшувалася. Радянські ідеологи проголошували, що боротьба і розгром фашизму підняли хвилю соціалістичних революцій, які звільнили народи Європи від реакційних режимів. Таким чином, становлення в «звільнених» СРСР країнах Європи дружніх Радянському Союзу комуністичних урядів виглядало цілком закономірно.

По суті, історія радянсько-німецької війни була вихолощеною. Все, що не вкладалося в образ єдності радянського народу в боротьбі проти фашизму, як наприклад національно-визвольні рухи неросійських народів СРСР або колабораціонізм, який трактувався як маргінальне, а не масове явище, залишалися за бортом. Як і поразки перших днів війни, трагедія радянських військовополонених і долі остарбайтерів.

Не знайшлося місця і для Голокосту. Радянські ідеологи не хотіли виділяти страждання єврейського народу із загальної канви злочинів нацистів проти мирних радянських громадян.

Безконфліктний, одновимірний, лакований міф Великої Вітчизняної війни та образи “Великої Перемоги” / «Народу-Переможця» був покладений в основу формування нової прогресивної спільноти – «радянський народ».

Звісно, що радянський народ був переможцем у тій війні. Тільки це були не гвинтики радянської машини, життя яких не було варто копійки. Це були – Люди. Що ми і шануємо…

08 Травня 2015
08 Травня 2022

Санта-Муерте по-російськи: як свято Перемоги стало державним культом в Росії

Повномасштабне вторгнення рф в Україну та злочини вчиненні російськими ...
04 Травня 2022

Сім уроків сімдесяти днів війни

Минуло вже 70 днів від початку повномасштабного російського вторгнення. ...
17 Грудня 2020

Історик Олександр Гогун про Сталіна

Публікуємо відео лекції російського історика Олександра Гогуна, прочитаної в ...
09 Липня 2020

Вторая мировая: история на службе геополитических планов Кремля

Вибачте, текст скоро з'явиться

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *