Карта “Слов’янські землі” Павла Шафарика (1842)

21 Жовтня 2014
Карта П.Шафарика с выделенным ареалом проживания малорусов

Карта П.Шафарика з виділеним ареалом проживання малорусів

Павел Йозеф Шафарик (1795-1861) – видатний словацький та чеський мовознавець, етнограф, просвітник. У 1842 році він видав книжку “Слов’янський народопис”, яка заклала основи слов’янської етнографії і користувалася великим успіхом – витримала три видання.

Ще популярнішою стала етнографічна карта з цього видання – “Слов’янські землі”. З різними доповненнями етнографічна карта Шафарика перевидавалася у західноєвропейських довідкових та навчальних виданнях – спочатку німецькомовних, а згодом французьких та інших. Зокрема, точно за Шафариком показані слов’яни на етнографічній карті Європи у німецькому навчальному атласі Бергауза у 1847 році. Аналогічно виглядають ареали проживання народів і на французькій “Етнографічній карті Росії” (1852).

На думку українського дослідника Ростислава Сосси, на карті Шафарика вперше окреслено етнічні межі українського народу – “малорусів” (для зручності наводимо також карту, на якій ці межі виділені жирною лінією). Поряд з великорусами, малорусами і білорусами Шафарик, за мовним критерієм, виокремлює і “новгородців”. Пізніше вони зникнуть з етнографичіних карт. На карті Шафарик спробував передати назви в транскрипції мов місцевих народів, і в результаті ми спостерігаємо типово українскі назви міст: Lviv, Černihiv, Charkiv, Mykolajiv і т.д.

Цікаво, що Павел Шафарик був одним із ініціаторів скликання Слов’янського конгресу в Празі у 1848 році. У цьому представницькому заході взяли також участь галицькі та закарпатські українці (русини) з Австрійської імперії. Під час Конгресу вони заявили про належність русинів з Австрії до “15-мільйонного малоруського народу”, що проживає у Російській імперії. Ними ж було підняте питання про необхідність виокремлення власної адміністративної одиниці в Австрії шляхом поділу коронного краю Галичина на польську та русинську частини.

sh

21 Жовтня 2014
21 Квітня 2020

На шляху до Варшавської угоди: дипломатична битва за кордони (+карти)

Встановлення нових кордонів у Східній Європі виявилося неабиякою проблемою. ...
31 Березня 2020

Пивна історія. Семесюк і Галушко про українське державотворення

До вашої уваги — відеопроєкт Бориса Субоча “Пивна історія”. ...
08 Грудня 2019

Лінія не Керзона

Іноді хибні дати, помилкові назви або чуже авторство стають ...
08 Грудня 2018

Звідки беруться нації?

Лекція Кирила Галушка в Національному музеї історії України в ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *