Адміністративно-територіальний поділ українських земель в Російській імперії на 1914 рік

11 Жовтня 2014

У середовищі української інтелігенції стійкі уявлення про національну територію склалися в другій половині ХІХ століття. Нею вважалися землі, де носії української мови і культури складають більшість населення. Відомості про локалізацію і просторові межі цієї території надавали вчені-етнографи, чиновники-статистики, а пізніше матеріали переписів населення Австро-Угорщини та Росії.

Для українців етнографічна карта набула політичного значення спочатку в Австрійській імперії. З 1848 року лідери національного руху домагалися від влади проведення територіальної реформи, а саме, поділу коронного краю Галичини і Лодомерії на два окремі краї – український (русинський) та польський.

У Російській імперії говорити про політичну єдностість етнічної території України стало можливо лише на початку ХХ століття. Вже коли впала монархія Романових в лютому 1917 року, українці сформулювали вимогу створення національної автономії в складі федеративної Росії. Ця автономія мала охоплювати 9 губерній (Волинську, Київську, Подільську, Полтавську, Чернігівську, Харківську, Херсонську, Катеринославську і Таврійську), а також прилеглі повіти суміжних губерній, де українці становили більшість. (дивись: “Українське питання (1914)”“Грушевський. Якої автономії і федерації хоче Україна”“Український національний конгрес-з’їзд 6-8 квітня 1917″III Універсал Центральної Ради).

На наведеній нижче карті показано адміністративно-територіальний поділ станом на 1914 рік (до часу початку Першої світової війни). Наймолодшою губернією була Холмська. Її створили лише у вересні 1913 року зі східних частин Люблінської та Седлецької губерній.

Українські губернії Російської імперії

11 Жовтня 2014
06 Серпня 2024

Національний склад УСРР та Криму (за даними перепису населення СРСР 1926 року)

В результаті революційних подій 1917-1920 років, українська державність оформилася ...
12 Червня 2023

Великий Луг: Що було до Каховського моря і на що замахнулися

Специфічний історико-картографічний продукт, як ніколи актуальний на сьогодні. Одразу ...
14 Листопада 2021

Знецінення розповіді про Голодомор. Епізод 2: Фальшування доробку Степана Соснового

 Продовжуємо аналізувати фальсифікації історичних фактів та джерел у виданні ...
25 Серпня 2020

Українські орнаменти в Парижі 1878. Альбом Олени Пчілки: міфи, вигадки, реальність

Щороку під час проведення Дня вишиванки з’являється різноманітна інформація, ...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *